Az épületek energiafelhasználásának mértéke jelentősen befolyásolja az ország gazdasági mérlegét és a családok kiadásainak alakulását. A fűtési- és elektromos áram költségek folyamatos emelkedése, az energiapazarlás és a környezetszennyezés növekedése mind hozzájárult, hogy a döntéshozók is beavatkozzanak és rendeleteket hozzanak.
Az Európai Parlament és a Tanács által kibocsátott 2002/91/EK direktíva előírta, hogy a tagállamok 2006-ban követelményrendszert és minőségtanúsítási rendszert vezessenek be az energiafelhasználás csökkentése és a fenntartható fejlődés biztosítása érdekében.
Magyarországon 2006-ban lépett hatályba a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet, mely azokra a huzamos tartózkodás céljait szolgáló épületekre terjed ki, ahol az előírt légállapotot energia felhasználásával biztosítják. 2008-ban pedig a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet lépett hatályba, mely az energetikai tanúsítási módszereket rendszerezte.
Az építészeti tervezéssel összefüggésben már évtizedek óta végeznek hőtechnikai ellenőrzést.
A hőtechnikai ellenőrzés fejlődése az alábbiakkal foglalható össze:
- Az 1970-es évek végén a hőtechnikai ellenőrzés a határoló szerkezetek hőátbocsátási tényezőjének (k; W/m2K) megfelelőségére terjedt ki.
1985-ben már a térhatárolás egésze volt vizsgálat tárgya.
- Az 1992-ben életbe lépett, az „Épületek és épülethatároló szerkezetek hőtechnikai számításai. Hőtechnikai méretezés.” című szabvány – MSZ-04-140-2 – már kitér a fajlagos fogyasztásra, foglalkozik a passzív szolár nyereséggel, a hőtárolással, a szoláris nyereség hasznosítási fokával.
- A 2006-ban hatályba lépett (előbb említett) új épületenergetikai szabályozás az épületet és épületgépészetét egységes rendszerként vizsgálja.
Az épület teljes körű épületfizikai kontrollja több ponton – pl. a nedvességvédelem tekintetében – a továbbra is érvényes MSZ-04-140 szabványon alapul.
Az energiatanúsítvány tehát az az új közokirat, amely megmutatja az épület energiafelhasználásának hatékonyságát, azaz hogy a ház energiatakarékos-e vagy pazarló.
Mikor és kinek kötelező az épületenergetikai tanúsítvány?
Az új építésű épületek, rendeltetési egységek esetén:
Az energetikai tanúsítvány elkészítése 2009. január 1-jétől a használatba vételi eljárás megindításáig kötelező, a vonatkozó 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján.
Meglévő épületek, önálló rendeltetési egységek, lakások esetén:
Az energetikai tanúsítvány 2012. január 1-jétől kötelező az alábbi esetekben:
- ellenérték fejében történő tulajdon-átruházás, vagy
- egy évet meghaladó bérbeadás.
1000 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén a tanúsítvány készítése szintén 2009. január 1-től kötelező függetlenül attól, hogy az adott építmény új építésű, vagy meglévő.
Mely esetekben nem kell tanúsítványt készíteni?
2011. december 31-ig önkéntes a meglévő épületek, energiatanúsítása. Ez azt jelenti, hogy a rendelet 2009. január 1-jei hatályba lépésekor jogerős használatbavételi engedéllyel rendelkező önálló rendeltetési egységek, lakások tanúsítása eddig az időpontig nem kötelező.
Nincsen tanúsítási kötelezettség az alábbi építmények vonatkozásában:
- az 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre
- az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt épületre
- a legfeljebb 2 évi használatra tervezett épületre
- a hitéleti rendeltetésű épületre
- a jogszabállyal védetté nyilvánított épületre, valamint a jogszabállyal védetté nyilvánított (műemlékileg védett, helyi építészeti értékvédelemben részesült) területen lévő épületre
- a mezőgazdasági rendeltetésű épületre
- azokra az épületekre, amelyek esetében a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m3, vagy a fűtési idényben több mint hússzoros légcsere szükséges, illetve alakul ki
- a műhely rendeltetésű épületre
- a levegővel felfújt, vagy feszített – huzamos emberi tartózkodás célját szolgáló – sátorszerkezetekre.
Az alábbi grafikonon áttekintheti az egyes energetikai besorolási kategóriákat, melyek a tanúsítás végeredményei lehetnek. Értelemszerűen az A+ sáv a leghatékonyabb energia felhasználást jelenti.
Kérje ajánlatunkat!